ако црвена допира црна ти си во ред џек

орел планина казино безбедност работни места

За втор пат во три години, Ајова Трки и Игри Комисија гласаше не на Linn Каунти, Ајова коцкање лиценцата, повикувајќи се слични пазарот на студиите како и во 2014 година, кои, наводно, се утврди дека казино во Cedar Rapids ќе cannibalize други во близина казина.Додека 3-2 глас беше уште еден пораз, тоа е, сепак, поблиску отколку пред три години кога комисија гласаа 4-1 против лиценца.Според ТВ вести станица CBS2/Fox 28, по гласањето, следнава изјава е издадена од страна на Дива Роза Казино и да се Впуштат: "Ние веруваме дека нашиот предлог го погоди деликатната рамнотежа во смисла на нудење на долгорочни бенефиции за Cedar Rapids и Linn Каунти—забава; поддршка за центарот на градот хотели, ресторани, театри, концерти и продавници; и непрофитна финансирање—а, исто така, обраќајќи им се на загриженоста изразена од страна на комисијата врати во 2014 година." Во меѓувреме, Курир извештаите на службените лица со Црниот Јастреб Каунти Игри Асоцијација беа среќен да се слушне дека казино лиценца беше одбиен од страна на Ајова Трки и Игри Комисија за било која од трите предлози за Cedar Rapids казино.На Waterloo-базирани игри асоцијација, која е непрофитна носителот на Isle Казино Хотел Waterloo гејминг лиценца, имал наводно тврди дека на игри на пазарот во источна Ајова е заситен и дека секој еден од триото на казино предлози за Cedar Rapids ќе имаат негативен ефект врз близина на постојните казина.На Курир извештаи дека за Waterloo казино, кој се наоѓа 60 километри, трошоците за нив, се проценува од страна на Црниот Јастреб Игри службени лица, ќе значеше 17 до 20% или 1 милион долари, пад на потенцијалниот грант приходи на годишно ниво.Во јули оваа година, Трки и Игри Комисија слушна предлози за казино во центарот на градот Cedar Rapids.За време на состанокот, од кои двајца кандидати, вклучувајќи Cedar Rapids Развој Група и Wild Rose Забава pitched три предлози за државните регулатори за еден коцкање лиценца.Две дојде од поранешните, еден, на $196 милиони Cedar Премин се наоѓа по должината на Cedar Реката на 8 хектари на слободни град-сопственост на земјиштето.Поголем од двете е слична понуда од Cedar Rapids Развој Група која во 4-1 глас беше одбиена од страна на комисијата во 2014 година по една истрага најде дека секој нов коцкање место во Linn Каунти, најверојатно, ќе cannibalize бизнис од околните казина, вклучувајќи ја и Реката Казино и Golf Resort.Други, помали план, од Cedar Rapids Развој Група, $106 милиони Cedar Премин Централна, ќе ја замени Пет Сезона Паркинг Рампата на Првата Авенија Е во близина на Нас Мобилната Центар и DoubleTree Хотел.Додека трета опција од Дива Роза Забава, планови за помали "бутик" казино на Првата Авенија Југоисток, веднаш до Skogman зграда и доаѓа со приближна $42 милиони изградба цената. ако црвена допира црна ти си во ред џек.