она што покер е наречен во хинди

kickapoo lucky eagle casino in eagle pass

Голем број племенски казино оператори велат тие сакаат во играта на спортски обложувања откако Врховниот Суд на сад (SCOTUS) укине на долгогодишната сојузна забрана оваа недела.Во понеделникот, SCOTUS издаде своето мислење дека Професионалните и Аматерски Спортски законот за Заштита на 1992 година (PASPA) е надвор од границите со Уставот на анти-commandeering толкувања на Десеттиот Амандман.Тоа значи држави, како Њу Џерси, кој донесе на жалба, се сега слободни да диктира свои спортски обложувања правила.Под 1988 Индиски Игри Регулаторен Акт (IGRA), федерално признат племиња се дозволува да работат од Класа I и II игри на нивната суверена земја.Но, за сите важни Класа III игри (слот машини, маса игри), Мајчин Американски групи мора да влезе во оперативниот compacts со нивните држави.Асошиетед Прес писател Felicia Фонсека зборуваше со различни Индиски групи и игри комисии, и генералниот консензус е дека поголемиот дел поддршка SCOTUS' укинување на спортско обложување забрана она што покер е наречен во хинди.

"Разговорот е секогаш, 'Зошто не ви се допаѓа Вегас?'" Оклахома Индиски Игри Здружување Извршниот Директор Sheila Morago објасни. "Сите секогаш сака да им даде на своите клиенти, работи што се бара." Класа I и II игри под IGRA дал неколку игри опции кои ќе привлечат голем дел од толпата.Двете класификации го вклучуваат игри како бинго, удар одбори, и повлечете tabs kickapoo lucky eagle casino hours of operation. Class III е широка дефиниција вклучува сè што не е во I и II.Тоа е, исто така, каде спортски обложувања паѓа.Пред племенски казина може да се претпоставува дека се изгради и да работат sportsbooks, тие ќе треба прво да го ревидира својата држава игри compacts.Според АП, речиси 240 племиња работи за 475 игри локации низ земјата kickapoo lucky eagle casino jackpot winners. "Не верувам дека ова се случува да се земе местото на нашите слот машини, но тоа е уште еден простор што може да уживаат и луѓето можат да се забавуваат со" Националната Индиски Игри Асоцијација (NIGA) Претседателот Ернест Стивенс мислење. "И ние сакаме да бидеме во можност да се движи напред со целокупната индустрија." Конектикат е Mashantucket Pequot и Mohegan Индијанци, од кои и двете се NIGA членови, се рече дека тие ќе бараат спортски обложувања овластување од државата.Но, во Аризона, Гувернерот Даг Ducey (R) тој рече дека ќе го поддржи дозволувајќи им на државата 55 off-песна обложување објекти да работат спортски обложувања.Пратениците во Калифорнија имаат така, навести дека тие би можеле да движење за да ги прашуваат избирачите дали сакаат да им овозможи на Индискиот казина, како и cardrooms и parimutuel објекти, да работат sportsbooks. "Проширување на игри е лизгава падина," Стив Stallings, претседател на Калифорнија Индиски Игри Комисија тврди kickapoo lucky eagle casino in eagle pass. "Племиња се чувствуваат како тие се малку на ексклузивност.Кога државата или други интереси кои ги прекршуваат, тогаш племиња се загрижени." На NIGA, на 184 члена коалиција, која се обидува да се заштити и зачува племенски суверенитет и економска самостојност, неодамна усвои резолуција која ги поставува различни директиви за племиња да ги користите во преговори нивните спортски обложувања права.Мајчин Американски група вели дека принципите кои "мора да бидат вклучени во секој предлог-законите" содржи прописи кои се уверам спортски обложувања приходи во племенски установи, не се предмет на оданочување.На NIGA повикал на своите членови за поддршка на укинување на PASPA толку долго како ново законодавство, дали на федерални или државни ниво, штити Индиски игри права.НБА Комесарот Адам Сребро, како и МАК Комесарот Роџер Goodell, се повикува на Конгресот за да го поставите сојузна регулаторни насоки за спортско обложување во пресрет на SCOTUS одлука.Две моќни спортски execs корист на национална рамка во текот на држава-по-држава пристап, кој Сребро рече дека ќе биде "hodgepodge на прописите." точка место казино bridgeport њујорк.