21 casino no deposit bonus code

како да се фрли покер чипови

Оваа недела мој гостин на Живот Надвор од Покер е Grosvenor Велика Британија Покер Турнеја Читање Шампион, Павле Vas Nunes, и нашата тема на дискусија не е за Тип 1 Дијабетес.Павле Vas Nunes има способност да стане еден од најдобрите млади покер играчи во Европа.Тој е поранешен Unibet Отвори шампион, а Grosvenor Велика Британија Покер Турнеја (GUKPT) шампион, и тој неодамна ја завршил втор на Чарли Carrel во GUKPT Гранд Финалето во Лондон 21 casino no deposit bonus code.

[Image Кредитна: Глобална Покер Индекс], Сега тоа е импресивен.Она што е уште повеќе импресивно е фактот дека Павле го менаџира сето ова додека кои страдаат од Дијабет Тип 1, болест која може да стане многу комплицирано да се управуваат кога постојано на патот.Кога беа дијагностицирани со Тип 1 Дијабетес? "Бев дијагностициран кога имав 14-годишна возраст.Сестра ми има дијабетес, како и затоа што знаеше дека симптомите.Тоа не е премногу тешко за мене во време; повеќе збунувачки навистина.Сум ги видел сестра ми оди преку него, па во времето мислев дека јас само морав да се продолжи со тоа." Она што симптоми се соочувате? "Обично, луѓето се изгуби многу на телесната тежина и да добијат многу жеден; оди во тоалет сите на време.Вашиот крвен шеќер оди навистина висока.Јас требаше да тоалет три пати во една ноќ, но ништо лошо или опасни се случи.Ова продолжи за неколку недели.Му кажав моето семејство, и тоа беше слично како сестра ми беше.Отидов на ЛЕКАР, тој pricked мојот прст, го проверуваат, и мојот крвен шеќер е премногу висока.Јас подоцна беше дијагностициран со дијабетес." Е 14-години стариот тежок период за да се добие? "Вие сакате да бидете во интеракција и дружење со твоите peer group.Таа се поставува ќе се распадне.Јас не го каже многу од моите пријатели се додека барем по една година ми беше дијагностициран.Јас не сакам да истакнам дека јас бев различен.Јас не сакам да се донесе од игли и инјектирање себеси со инсулин пред луѓето.Пред неколку години бев јадење на Nandos.Јас готови за јадење и е потребно да се земе инсулин.На жените со нејзиното дете ме погледна и audibly tutted.Таа рече нешто на нејзиното дете, мислејќи дека сум бил некој наркоман 21 casino event and party rentals. "Не секој го разбира дијабетес.Тоа го промени вашиот живот.Јас немам зашеќерени пијалаци.Јас не јадат слатки, освен ако јас сум ниско ниво на шеќер.Тоа е да се управува и што може да се јадат слатки, ако се погледне по себе, но тоа е тешко.На таа возраст и секој друг беше пиење утрешната пијалоци, и јаде она што тие сакаа да, и јас не можеше да го стори тоа." Какви се разликите помеѓу Тип 1 И Тип 2 Дијабетес? "Дијабет тип 1 е кога вашето тело ќе престане да произведува инсулин.Вашиот панкреасот ќе престане да функционира и вашето тело ќе ви нападот на инсулин за производство на клетки.Кога ми беше дијагностициран бев уште производство на некои инсулин, но не и точен износ.Вообичаено, по пет години ќе престане да произведува инсулин во целост 21 casino no deposit bonus codes. "Тип 2 Дијабетесот се произведува инсулин, но нивното тело станува помалку реактивен да инсулин дека телото произведува.Ова значи дека тие треба да ја контролираат нивната исхрана и земете апчиња.Со Тип 1 Дијабетес, луѓето не се сигурни зошто тие се добие тоа, и Тип 2 Дијабетес е поврзана со исхраната и начинот на живот." Тоа е наследна? "Јас погледна нагоре, бидејќи мојот свршеник родителите беа малку спремна за нејзиното добивање во брак со некој кој имал Тип 1 Дијабетес.Веројатноста дека вашите деца ќе добиете Тип 1 Дијабетес не оди нагоре ако еден или двата од твоите родители имаат Тип 1, но тоа не е од многу." Ги опишат тешкотиите ќе се судрите кога игра онлајн покер? "Јас ја играат турнири па јас не добие пауза на секој час.Тоа е нормално 2-3 минути пауза.Јас тест моето крвниот шеќер пред да се започне да се игра, и јас се обидувам да се добие мојата крв шеќер во одреден опсег пред да почнам.Јас не забележите ако добијам ниско ниво на шеќер додека јас сум играње.Тешко е да се дојде до и да ја добиете шеќер пијат за да се подигне мојот крвен шеќер ако имам 12-маси играње.Од една страна, не сакам да пропуштите било каква акција, но други ми треба за да се добие мојот крвен шеќер нагоре.Мојата концентрација е уште полошо, кога ми се имаат високи нивоа на шеќер во крвта, и мојата игра е исто така под влијание ако нивоа се премногу ниски.Тоа дефинитивно влијае на концентрацијата.Ако мојот крвен шеќер е во право ниво јас ќе се игра подобро.Ако некој е читање на овој и тие имаат искуство за мене, исфрлајќи исклучување на нив, тоа не е со мене, тоа беше мојата шеќер во крвта." Она што за играње во живо на покер? "Тоа е веројатно потешко, бидејќи јас се инсулин пред или по секој оброк дека и јас имам.Ако јас сум јадење дома јас отприлика знаат количина на јаглехидрати во мојот храна – кој одредува колку инсулин треба да се инјектираат – а ако јас сум во ресторан тоа е повеќе тешко да се погоди хидрати ниво.Тоа не влијае врз мене дека многу поголем дел од времето.На целиот јас живеам генерално нормален живот." Не треба да се повеќе подготвени со вашата храна во живо настани? "Тоа ќе биде добра идеја за мене да се земе спакувани ручек на некој настан, но јас не.Јас не треба да бидете сигурни дека јас секогаш го имам мојот инсулин за мене и мојата крв за тестирање за полнење.Ако видите мене, јас секогаш ќе имам малку човек торба со мене.Јас секогаш имаат некои слатки со мене во случајот јас се ниско ниво на шеќер, и неколку essentials." Како може покер индустрија се направат работите полесно за играчи кои страдаат од Дијабет Тип 1? "Никогаш не сум помислил на тоа ми се допаѓа.Не можам да замислам што ќе биде висок приоритет, или дека е потребно навистина.На НЗС во Англија е добро.Јас може да оди на лекар секогаш кога сакам.Сите мои лекови е слободен.Има многу совети достапни за мене да се третираат мојата болест и да живее живот што е 95% нормално.Ќе се научат да живеат со тоа." Дали некогаш сте имале било плаши? "Пред две години имав многу лоши инцидент.Тоа е прилично невообичаено за мене да има инцидент.Ако јас се ниско ниво на шеќер забележав брзо.Овој пат отидов надвор пиење со еден пријател.Добивме многу пијан и следниот ден отидовме да се игра сквош.Па имам многу алкохол во моето тело, и јас се потам off многу енергија.Јас се провери мојата шеќерот во крвта и тоа е добро.Сакам да се сруши на неколку часа и додека јас сум спие мојот крвен шеќер plummets.Јас не би се разбудам, водев напад.Мојот fiancée повика брза помош и го зеде три луѓето да ме запре од spasming и да добијат мене во брза помош.Тоа беше многу страшно, и јас се сигурни дека јас не би испил толку многу во иднина." Тоа никогаш не преминале вашиот ум да се откажат од алкохол? "Никој не треба некогаш да ме праша што порано.Јас сум веројатно се малку тврдоглави.Општествениот живот се врти околу пиење, но тоа не значи дека не може да се teetotal и да уживате во себе.Претпоставувам дека јас сум двојно-тврдоглав, бидејќи сакам да го докаже јас може да живее нормален живот." Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre како да се фрли покер чипови.