покер на интернет со пријатели одблокиран

со пријатели не се регистрирате

Предлог Обложување и Заштитени Слободен Говор На Предлог Залог имаме сите слушнале за луѓе кои се толку опседната со коцкање дека тие ќе се обложуваат на која raindrop ќе слајд надолу прозорец прво, само за доброто на залог (јас не верувам или, се додека не видов што се случи во трката кујна, едно дождливо утро пред многу години).Коцкање на исходот на настаните кои не се ниту спортски натпревари или казино стил игри е познат како предлог обложување.Тоа не е добро разбрана и покровителство од во САД (надвор приватни аранжмани).Во велика БРИТАНИЈА, за споредба, лиценциран bookies земе влогови на сите видови на пропозиции—што ќе следната кралското бебе се вика?Ќе војна се пробие меѓу овие две сопернички нации во текот на Исток Каде?Дури и дали Том Брејди ќе добиете rousted од страна на МАК комесарот за самопочит топки повторно (еден предлог залог може да биде во ВРСКА со некои аспекти на спортски натпревар, толку долго како што не е залог НА вистинските исход).Предлог обложување има тенденција да се направи органи нервозен поради две причини.Прво, тоа е многу блиску до линијата што го дели трговија од заменик.Предлог обложување врие надолу за да ги мислење поддржани од страна на неколку долари.На тој начин, тоа наликува на става и разговори и предлози направени секој ден на стоковите пазари—Ќе цената на пченица одат нагоре или цената на јаглен одат надолу?Можно е да се прават пари обложување на пазарната цена флуктуации сам.Но исто така е можно да ја изгуби својата кошула, и поради оваа причина, многу земји имаат закони конкретно забрана на "кофа магазин" операции.Овие беа котел-соба коцкање зглобовите преправен како стокови размени, но ниту еден од критичните делови трансакции некогаш се одржа.Не челик или пченица или свинско bellies всушност изменета рацете; се натпреваруваат понуди и нуди биле само да "се стави во кофата," и подредени на крајот на денот покер на интернет со пријатели одблокиран.
"Кофа продавници" и нивните операции јавуваа видливо и во неколку пазарот meltdowns околу крајот на минатиот век, предизвикувајќи осип на законодавството.Измама ефикасно умрел од страна на 1920-тите години, иако слични рекет на "bucketing" уште култури до тука и таму.Ова е кога една брокерска прави занаети на клиентот име, ветувајќи одредена цена.Но, во реалноста брокерски чека додека таа цена промените позитивно и џебовите на разлика како добивка.Ова е, исто така, verboten, И тоа е една од причините што игри бизниси, особено на интернет, чии бизнис модел е, во суштина, обложување на обложување толку често не може да се добие одобрување.Во очите на многу органи, сличноста е само премногу блиску.Уште една финансиска индустрија, што треба позитивна заштита од анти-коцкање се забранети со статутот е осигурување.По сите, не е некоја полиса за осигурување, само долгорочно предлог влог?Но, финансиски пазари и полиси за осигурување се смета за јавно добро, дури и ако тие не ги користи во суштина ист механизам како Злите Коцкање.Ова доведе да некои фенси законски коса-разделување.Канзас е типичен пример.Таму, законот посебно се иззема "искрен бизнис трансакции" во хартии од вредност, стоки и осигурување од дефиницијата на "облози."1 Трансакции и договори кои, инаку, би се смета за "коцкање" се произволно помине за нивните претпоставува дека е социјална алатка покер на интернет со пријатели велика британија. (Па никогаш не заборавајте дека најновите берзата криза, во 2008 година, кои предизвикаа многу повеќе штета на општеството од илјада казина некогаш би можеле да имаат).Слобода на говор?Но, правна анализа на статусот на предлог облози станува навистина комплицирани кога обложување се смета од моментот на слободата на говор.Слободата на говор и изразување е жешка тема во право сега.И веројатно секогаш ќе биде.Тоа е првиот право гарантирано со U.

Уставот.Во исто време, не постои такво нешто како неограничен права, неограничена слобода.Како од Врховниот Суд Оливер Wendell Холмс се стави него, "правото да се лулаат мојот тупаница завршува каде што друг човек нос почнува." Дури и така, основоположниците се сетив на деновите кога агенти на Британската Круна обид да се замолчи критика и протест.И така тие го направија слобода на говорот, во рамките на Првиот Амандман, најблиску Американски закон да има апсолутно право.Каков вид на говор?И говор себе, се распаѓа во (за наши цели тука) две широки категории: политички говор и комерцијални говор на омраза.Тоа е политички говор кој добива најсилните заштита и корист на сомневање, за причините наведени погоре.Комерцијални говор, дефинирани како "говор со која се предлага законски комерцијална трансакција и не е погрешно,"2 може да биде предмет на построги контроли.Но, дури и тука, нема светла линија.Ние треба да се разгледа целокупната цел и смисла на говорот во прашање.Што се говорниците се обидуваат да се направи?Е главната цел да бараат работа или да proselytize за конкретен општествен/политички дневен ред?Кога ќе се разгледа предлог облози чиј предмет е актуелните политички состојби или трендови, ние внесете grayest на сивите области.Можете да користите зборови и мислења за поддршка, се противат, подигне, или сменат само за нешто или некој.И Американскиот правен акцент е многу против, пред врзување.Ако погрешен е направено, постојат клевета и клевета закони за лек.Но, дури и тука постојат граници.Кога може вашето право да зборувате и да се изразуваат слободно да се негира?Во суштина, каде што таквото изразување е должен да ги поттикнува непосредна насилна реакција.3 Реалната интерпретација, па дури И дека не е многу да помогне, бидејќи многу предлог облози се комбинираат политички мислења со предлагање на трансакција.Да речеме дека Сенаторот Snork, од имагинарна држава на Зенит, е за повторен избор на оваа година.Некој кој поддржува него може да се каже "I bet $100 кои Snork добива ре-избран." На detractor може да го понуди, "I bet you $200 тој не." Двете од нив се предлог облози, легално, каде таквите работи не се дозволени.Не можете да се, всушност, направи кои се обложуваат во Вегас, или навистина во поголемиот дел на САД.Обложување на избори има долго време беше забранета во повеќето држави, или затоа што тие не сакаат избори smeared со стигма на Злите Коцкање, или затоа што тие не сакаат нивните жителите трошат пари на нешто што е веќе заклучени во.Но, она што за еден предлог да се обложуваат на настанување на нешто лошо? "Се обложувам $1,000 дека Сенаторот Snork ќе биде убиен пред денот на изборите." Можете да се јавите дека заштитени говор, бидејќи таа ги опфаќа политички мислења; можете да го нарекуваат тоа комерцијални говор поради тоа што нуди облог.Се разбира, тоа не е заштитен говор да одат сите на патот и повик за крај на насилството. "Јас ќе плаќаат $5,000 до секој кој пука Сенаторот Snork," не е залог во секој случај, и тоа не е комерцијални говор или заштитени политички говор.Но, колку блиски можат да даде предлог да дојде да се повикува на насилство и се уште се (едвај) на десната страна на законот?Во кој момент е некој само со оглед на сѐ, и во кој момент е некој застапување на незаконски акти и насилство?Ова е пореален прашање отколку што изгледа.На крајот на 20-от век, Anarchist движење беше сериозна загриженост за Западните влади. Anarchist теоретичари и бранителите ќе се објават неспецифични exhortations да се "пресече на државата" или "да се премавне со сите влада." Но под теоретичари биле стотици илјади незадоволните работници.Од време на време, едно од овие работници ќе читање на статии, да слушате говорите, и да констатираме тоа ќе биде добра идеја да се елиминира државата.Почнувајќи со шефови на држави.Жртви на anarchist убиството се вклучени цар на Русија, на empress на Австрија, две U покер на интернет.

претседатели, кралевите на Италија, Португалија, и избрани кабинетот на ниво на министри од десетина.Зборот, всушност, може да доведе до дело, Дури и денес ние треба да се запрашаме: во кој момент ќе некои knucklehead прочитате отровни, vituperative e-mail (или твит, или нешто слично) и се тоа како зелено светло да дестинации надвор и да ги убијат некој?Ако bookie зема се обложуваат на такво нешто, и тоа ќе се случи, беше bookie соучесници?Ко-conspirator?Размена?Во исто време, фактот дека луѓето всушност, ќе ризикот пари на веројатноста на одреден исход може да биде корисна предвидливо алатка: "ставањето на своите пари, каде што устата е" за вистински.На Ајова Електронски Пазар, се кандидира од страна на Универзитетот на Ајова е Колеџ за Бизнис е понуда што во суштина се влогови на идните настани, дури и U со пријатели не се регистрирате. избори, од 1996 година она што е планирање на покер проценка. Резултатите биле толку прецизни што на Стокови Иднина Тргување Комисија (CFTC) прашани за јавен коментар за регулирање на овие пазари во предвидување.Дури и Одбрана Напредни Истражувачки Проекти во Агенцијата, која се разви на Интернет во работни систем, што се планира да се постави експериментална Анализа на Политиките на Пазарот, на теоријата дека паметни пари ќе знаете најдобро предметот веројатност на, да речеме, на атентатот или пуч на Блискиот Исток.Негативни публицитет—"трошење на даночниот обврзник долари за да создаде тероризам обложување салони" и секогаш присутна сеништето на Злите Коцкање—загинаа идејата во својата лулка.Сепак, службен неспремност не влијае на приватниот sector.
Tradesports.com прифатени она што изнесува предвидливо влогови на светските настани, само затворање во 2015 година. Основана bookmakers како што Чендлер, Ladbrokes, и Вилијам Хил биле тивко се занимаваат со предлог wagers на секој вид сите заедно, и нови лица имаат бликнаа.Можеби најинтересните развој во иднина предвидувања е систем кој се нарекува Augur.Ова не е вистински предвидување на пазарот, но во суштина е апликација која им овозможува на корисниците да креираат свои сопствени размена во таков предлог облози.Но, влоговите се направени, и избрани надоместоци кои ги наплаќаат, во cryptocurrencies.Тоа се рекламира како корисни за политички предвидувања, настан хеџинг, компанијата прогнозирање, и дури и предвидување на временски услови.Најголемата вест за Augur, сепак, е дека тоа го користи дистрибуирани блок синџир врз основа на Ethereum технологија, рече да се направи тоа екстра сигурен.Но, дури и во сајбер-просторот и крипто економии, основното прашање останува: е обложување на веројатноста на одреден настан, особено штетно како убиства, преврати, или војни, исто како и поттикнување на тоа, навива некој друг o.