когнитивни нарушувања во патолошко коцкање

не се работи аса казино се слотови

На Невада esports сметка што ќе додадете конкурентни видео игри и награди покажува списокот на правни pari-mutuel обложување на настани беше дебатира во предниот дел на државата законодавната власт во вторникот.Регулаторите во Невада веќе се санкционира esports wagering настани во Вегас спортски книги, и Центарот на Големиот е Вилијам Хил спортски книга зеде градот е прва e-спортски залог уште во ноември, но Сенатот Бил 240 би enshrine тоа во законот.Тоа, исто така, ќе ја признае глобална популарност на обложување на исходот на настаните како Оскари.Ако поминале, сметка, која е спонзорирана од страна на Сенаторот Беки Харис, Кларк Каунти Републиканците, ќе менува Невада Ревидиран Статути 463 и 464, кои го дефинираат и регулираат само коњ и куче трки и спортски настани за pari-mutuel обложување когнитивни нарушувања во патолошко коцкање. Esports е поставен да стане $1.9 милијарди индустрија со 2018, според предвидувањата од страна на аналитичарите SuperData, и Невада сака парче дека пита.Една неодамнешна студија спроведена од страна на esports и маркетинг интелигенција фирма Newzoo најде esports е толку популарен меѓу Американски машки millennials како кошарка или хокеј на мраз не се работи аса казино имаат слот машини. "Wagering на настани освен спорт и раси продолжува да се добие глобална популарност, но Невада статутот во однос на видовите на настани е дозволено под pari-mutuel систем wagering се нејасни," рече Бојд закон студент Нелсон (Lambert, сведочи пред Сенатот Комитетот за Судството оваа недела не royalton bavaro имаат казино. "Нашата предложените измени се прилагодат на Невада Ревидиран Статути за да одговараат на зголемената популарност на овие настани." На Невада казино индустријата гледа esports како витален средства за да дојдеме на "недостапен," помалку забележан од илјадагодишната, кои eschews традиционалните казино игри во корист на повеќе предизвик вештина-базирани видео игри.Минатиот месец, Вегас го доби својот многу свој esports арена, една од 15.000 квадратни метри, 200-седиште игри област наречена Neonolpolis, во Fremont Улица.Во меѓувреме, MGM Grand има "Ниво Нагоре," а 12,000-square foot илјадагодишната игралиште посветен на вештина-базирани игри.Претседателот на Игри Одбор за Контрола AG Синтез, изјави претрес тој се надева еден ден да се види esports настани што се одржа во Т-Мобиле Арена на Лента не се работи аса казино се слотови.

"Идеално, ќе има луѓе кои доаѓаат од целиот свет да се натпреваруваат, со луѓето плаќаат за да дојде и се обложуваат на тој настан како вие би sportsbook", рече тој Синтез беше убеден на одржливоста на esports за време на сослушување претседаван од Невада Гувернерот Брајан Sandoval минатата година.Сведоштво на esports шампион Johnathan "Fatal1ty" Wendel, кои детално неговите режим на обука, помогна да се убеди регулатори дека esports играчи може да се смета за "спортисти." Ова е потребно со цел да ги задоволи барањата на регулативата 22 во државата игри закон, кој санкции обложување, специјално за "атлетски спортски настани." казино на начин да се flagstaff.