најбогатите покер во светот

казино клубот покаже санта роса

Во соопштението на понеделник, Дејвид Baazov, претседател и главен извршен директор на Монтреал-базирани Amaya Inc, најави план за преземање на предлог на компанијата која е сопственик на Full Tilt Покер и Покер Ѕвезди најбогатите покер во светот. Baazov е "дискусии" со анонимен група на инвеститорите кои веќе подготвени сите парични C$21 ($14.98) по акција понуда, за да се стекне целосна сопственост на Amaya, во вредност од околу $2.5 милијарди долари, според медиумите ослободување.Понудата претставува 40 проценти премија на друштвото за затворање цена на петок на Торонто Берзата.Во моментов 24.6 милиони обични акции на Amaya се во сопственост од страна на Baazov, со опции за да се купи 550,000 повеќе акции.Во што се толкува од страна на пазарот, како знак дека потенцијалната C$21 понуда е премногу ниско, во почетокот на тргување во понеделникот во Торонто, Amaya е акции долета до $19, повеќе од 27 проценти потоа назад надолу до $18.00, или 20 отсто.Додека Amaya веќе се одлучи да се формира посебна комисија за процена на понуда од Baazov како и кои било други слични преземање обид, компанијата исто така го објаснил дека не постои уверување дека Baazov интерес ќе резултира со формална понуда.На невиден потег доаѓа помалку од две години по PokerStars и Full Tilt беа купени за $4.9 милијарди долари од страна на Amaya од Рационално Група.Во меѓувреме компанијата е спроведување на новата стратегија, која вклучува целосен ремонт на PokerStars' ВИП систем, лансирањето на спортски обложувања платформа и онлајн казино, за која таа доби лиценцирање одобрување да работат во државата Њу Џерси минатата година, како и Дневна Фантазија Спортски бренд.Додека некој одреден датум има уште да се постави, компанијата планира лансирање на првата половина на годината.Релативно непознат до јуни 2014 стекнување на PokerStars и Full Tilt Покер, Amaya, исто така, поседува BetStars, на латинска Америка Покер Турнеја, StarsDraft, на PokerStars Карибите Авантура, Азија Пацифик Покер Турнеја, и Европската Покер Турнеја.Од купување на Amaya Игри на компанијата остана во вестите, особено со тоа соочуваат со најголемиот инсајдерско тргување истрага во Канадскиот историја.Компанијата изјави дека истрагата не се однесуваат на лични тргување со Amaya е главен финансиски директор Даниел Sebag или Baazov. најбогатите ридот казино butte мт телефонски број.