кој е најголемиот казино во светот

кој казино heist плаќа најмногу

Судија во Ајова го даде победникот на Топла Лото џекпот зелено светло да продолжи со тужба против Мулти-Држава Лотарија Асоцијација (MUSL) и државната лотарија тврди дека ако лотарија добавувачот не биле лажирани цртеж во 2010 година тој ќе имаат освоено милиони повеќе.На 12 октомври, Ајова Окружниот Суд Судија Карен Романо рече дека ниту MSLA или Ајова Лотарија се имуни на тужбата поднесена од страна на Лари Dawson на Webster Град, Ајова и дека таа нема да биде отпуштање на случајот, според Асошиетед Прес.Тужбата е прв против MUSL во врска со лото-одредување скандал што се одржа во рамките на организацијата, во 2010 година кој е најголемиот казино во светот. Во Мај 2011 Година, Dawson освои Топла Лото џекпот во вредност од $9 милиони евра.Тужбата тврди дека имал пред џекпот е исходот во декември 2010 година не е утврден од страна 52-годишниот Еди Реј Tipton на Norwalk, Ајова, кои работеле како безбедност директор за MUSL, наместо $9 милиони евра, џекпот ќе се стркала во текот на следните цртежи и се во вредност од $беа 25,5 милиони евра. Tipton беше осуден минатата година на местење на MUSL компјутер за да се произведе сет на пре-програмирани победа броеви.Доказ произведени на судењето покажа Tipton инсталиран 'rootkit' во лотарија е случаен број генератор со цел да се победи джакпот помеѓу 2007 и 2011 година, вклучувајќи рекордни Топла Лото џекпот во Висконсин во вредност од $14.3 милиони евра. Tipton доби 10-годишна затворска казна за криминалот, иако од тогаш казната била намалена која е овие не се дијагностички критериуми за патолошко коцкање quizlet.

Dawson ' s адвокати, Џери Crawford и Ник Мауро, рече: "Лотарија играчи низ целата земја, вклучувајќи Iowans, беа ограбени како резултат на лажирани игри лотарија," и, "Оваа одлука ни овозможува да се фокусира на учење зошто и како Ајова Лотарија и (здружението) е дозволено ова да се случи.Повеќе важно, тоа дава можност да ги одржи одговорни за нивното однесување," според ABC News кој казино во ac има бесплатен паркинг. Tipton брат, Томи Tipton, кој до нагло resigning минатата година била за правда на мирот во Тексас, бил долг осомничени од страна на обвинителите на се вклучени во измамата.Во април, Томи беше исто така обвинет за измама со тарифи, откако беше откриено дека тој беше еден од тројца мажи да победи на лотарија игра во Колорадо за $4.5 милиони евра.Тој наводно платени пријател 10 проценти на џекпот да се тврди наградата во негово име.Обвинителите, исто така, обвинет, една третина човек, Роберт Родос, во однос на слични обвиненија.Во 2011 година, измама почна да се разрешат, кога за скоро една година, $16.5 милиони Топла Лото џекпот отиде неподигнати, време во кое адвокат појави кои тврдат дека ја претставуваат победа билети, кој сакаш да остане анонимен.Адвокатот не успеа да го убеди Ајова Лотарија службеници да се предаде на добивки на него и тој тогаш рече дека неговите клиенти не сакале да тврдат дека нивната награда.На крајот, Tipton беше призната од страна на неговите соработници на снимката од безбедносните камери на бензиските станица каде беше купен билет, што доведе до неговото апсење во јануари 2015 година. Доцна во август, обвинители побарано да им биде дозволено да налог на банкарските сметки на две Тексас адвокати кои тие веруваат, исто така може да биде врзана за лотарија измама. кој казино heist плаќа најмногу.