табела планина казино престапна година

е орел планина казино отворен денес

Долго ограничено на Мајчин Американски резервации, племенски-управувана казина во Калифорнија се појави подготвени да се прошири во голема начин.Еден off-резервација казино веќе е одобрен, која има многу други племиња во потрага на тоа дали тие не можат да се движат во другите делови на државата, како и.Проширувањето официјално почна недели, кога Државата Законодавната власт одобрени компактен меѓу Северна Вилушка Rancheria на Моно Индијанци и Гувернерот Џери Браун.Дека компактен дозволено племето да се изгради казино кој 2,000 слот машини во Madera Каунти.Ова е интересна бидејќи на местото на казино ќе биде над 30 милји од земји историски окупирана од страна на племето – резултат на долго и на крајот плодна преговори меѓу племе, други племиња, и државната власт.Тој потег има, имајќи ги предвид другите племиња надеж дека ќе се движат подалеку од нивната традиционална резервации, како и.Сега постојат други племиња во потрага на казина во Yuba Каунти, Сан бернардино и Кралскиот Каунти, како и.Но, не постои никаква гаранција дека било која од овие проекти крајот ќе оди напред.Анти-казино групи се веќе поставата до им даде на избирачите шанса да го блокира Моно Индискиот проектот, што укажува на тоа дека избирачите треба да имаат шанса да стави вето на проектот преку референдум табела планина казино престапна година. "Ако ние се случува да имаат еден човек да направи утврдување дека тој може да се стави казино насекаде, сигурно граѓаните на државата Калифорнија заслужуваат да имаат право на глас...во тоа дали или не сакаат да ги прошират племенски игри во повеќе урбани и градските средини", рече Шерил Schmit, раководител на анти-казино групата наречена "да се Вегас Стил Казина Надвор од Маала". "Улогата на гувернерот е многу ограничени во државата Калифорнија," Schmit додаде е орел помине казино отворена сега. "[Гувернерот] нема надлежност да се даде concurrence за игри исклучување на Индискиот земји." Во меѓувреме, поддржувачи се истакне дека ова е точно тоа како compacts се со цел да се формираат.Под Индискиот Игри Регулаторен Акт, Мајчин Американски племиња, за да добијат федералната влада е одобрување да се стави земјата во доверба.Тие потоа може да се преговара компактен со државниот гувернер, кои, пак, мора да бидат одобрени од страна на државата законодавната власт.Според Schmit, повеќето од донациите кои доаѓаат во нејзината група нормално доаѓаат од граѓани групи.Сепак, со оглед на тоа дека референдумот е националната иницијатива, таа мораше да се формира комисија која им овозможува на секој да се донира.Тоа доведе до $515,000 придонеси – но тие не се сите од "граѓаните групи." За половина од тој износ е донација од страна на Табела Планина Rancheria племе во близина на Fresno, која работи сопствена казино.Но, додека некои племиња може да се грижите за нов конкурс, повеќето од нив се повеќе од возбудени за можностите кои off-резервација игри може да се создаде.Други племиња во моментов се чека на одобрување од Внатрешноста на Одделот, по што тие би можеле да бидат во можност да се изгради со своите казина далеку од нивните резервации.И покрај овој напредок, сепак, племенски претставници се уште се знае дека тие се соочуваат со тешка битка кога станува збор за градење на off-резервација казина е орел помине казино отворен денес.
"Реалноста е овие племиња не се имате било земја на која да се изгради нов казина, така што тие имаат да петиција нова земја", рече Чарлс Банки-Altekruse, портпарол на Претпријатието Rancheria. "Тие го сторија тоа на овој начин и тие се уште се добива тресна за тоа." е орел планина казино отворен денес.