нова велат здраво на блек џек

ко ciany покер wied мин 2 jak gra

Jon Jerde, архитект кој ја создал некои од Јужниот дел на Невада е најдобро познат атракции и помогна да се управува градот далеку од своето потпирање на коцкање, почина во понеделникот на неговиот Лос Анџелес дома по долго и тешко боледување.Тој беше 75 нова велат здраво на блек џек. Jerde беше основач и претседател на Jerde Партнерство, дизајн студио со седиште во Венеција, Calif.Со казино име магнат Стив Wynn, Jerde refashioned Богатство Остров во семејството дестинација и дизајниран Bellagio.Тој, исто така, дру до планови за центарот на градот е Fremont Улица Искуство. "Џон Jerde беше топло и прекрасен пријател и надарени архитект," Wynn се вели во соопштението.

"Моите колеги и јас имаа задоволство да се соработува со него на дизајн на Bellagio и, покрај тоа, Elaine Дин и јас се приклучи со тој и неговата сопруга, Janice, во дизајнот на нашите Сенка Крик дома.Кои престој одрази на елеганција и топлината на Џон креативност.Ние сите ќе го пропушти него." Jerde беше Илиноис мајчин кои се преселил со своето семејство во Лонг Бич, Калифорнија, во 1952 година, на возраст од 12. Тој студирал инженерство на Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес, плаќаат својот пат како братство готви, пред да се изврши на Универзитетот на Јужна Калифорнија архитектура училиште за финансирање наредени од страна на неговиот деканот.Но, тоа беше патуваат дружење во Европа во 1966 дека фалсификувани Jerde е "место-изработка на" филозофија, кој истакна забава и шопинг како творци на заедницата.Тоа беше идеја Jerde распоредени во Лас Вегас со почеток во 1993 година, кога Дин кријат архитект да се трансформира Богатство Остров во Дресот на првиот "семејство" одморалиште.Дуото дру до планови за езерото, pirate-тематските забава и мало, како и на градот првиот Cirque du Soleil шоу, "Mystère." Лента е денешна megaresort бум беше четири години во тој момент, и градот Лас Вегас, со цел да го оставите некои од уделот на пазарот загуби на одморалиште коридор, задржана Jerde да дизајн покаже концептот за Центарот на градот Лас Вегас.Неговиот план, на Fremont Улица Искуство, беше отворен во 1995 нови сексот и градот слотови. Но Jerde најамбициозниот — и најпознат — локален проект беше Bellagio, на италијански-тематските хотел-казино тој дизајниран со Дин.Имотот дебитираше во 1998 година како прв во еден бран на отвори кои ќе вклучуваат Париз Лас Вегас, Mandalay Залив и На Венецијански Bellagio поставите тон за голем дел од туристичкиот развој што ќе следи.Нејзините Преку Bellagio шопинг аркада беше, во тоа време, повеќето елитното мало коридор на Лента, со продавници, вклучувајќи Шанел, Тифани & Co., Прада и Hermés.Одморалиште, исто така, донесе на Maccioni семејство, основачите на Њујорк е познатиот Ле Cirque и Osteria del Circo ресторани, во висок профил обид да се нагоре на анте за фино јадење, заедно Лента.И нејзиното танцување фонтани ќе стане национален икона, слетување разлика во 2013 година како што е Америка е Број 1 пресвртница во една студија од страна на TripAdvisor.Денес, Дин-Jerde стратегија е опфатен пазар-широк: Речиси две-третини — 63.3 отсто — на казино приходи на Лента во фискалната 2014 година дојде од не-игри атракции како што се на шопинг, јадење и забава, според државната Гејминг Одбор за Контрола. Jerde локални проекти, исто така, имаат неизбришиви места во Американската поп култура. Bellagio е фонтани се затвори филмот "Ocean' s Eleven", додека Богатство на Островот се појавува во flyover сцени на CBS ТВ шоу "CSI: Crime Scene Investigation." Плус, Jerde е речиси сигурно само архитект на планетата со два проекти референцирани во еден филм сцена: Во 2004 година е "народна топчето: Вистински Аутсајдер Приказна," лик по име Стив the Pirate е одење во близина на Fremont Улица Искуство кога некој вози страна и му кажува да "оди назад до Богатство на Островот." Надвор од Лас Вегас, Jerde дизајниран Horton Плаза во Сан Диего; Град Прошетка во Универзал Студио; и Канал Град Hakata во Fukuoka, Јапонија, а 1996 проект кој помогна Jerde земјиште почести како Њусвик е "Дизајнер на Декадата" во почетокот на 2000-тите ко ciany покер zasady gry. Jerde е преживеаја со неговата сопруга, арх Janice Ambry Jerde; пет деца; и четири внуци.Семејството планови спомен услуга на подоцнежен датум.Во чест на Jerde меморијата, семејството рече дека придонесите можат да бидат направени во лос анџелес Фондацијата за поддршка на работата на д-Р Дејвид Reuben на лос анџелес алцхајмеровата & Деменција за Нега на Програмата; да Древниот Египет Истражување Соработници во Бостон, или на Џон Адамс Jerde, FAIA, Фонд на Универзитетот на Јужна Калифорнија Школа за Архитектура. ко ciany покер wied мин 2 jak gra.