она што е straddling во покер

залив среќа одморалиште казино пустината голф

Amaya шеф Дејвид Baazov мирно омаловажувани и сериозноста на давачки против него минатата недела од страна на Квебек регулаторот AMF од кажувајќи неговата компанија акционерите, добавувачите, вработените, а клиентите дека тој бил "мошне убедени" тој ќе се најде на невини од сите обвиненија.Канадската провинција хартии од вредност и финансиски регулаторни рака име на 36-годишна возраст од пет точки за тргување со обвиненија во врска со Amaya е $4.9 милијарди купување на Oldford Група, superparent компанија под кои интернет сајтови PokerStars и Full Tilt Покер работат она што е straddling во покер. Baazov додаде дека тој и понатаму останува "што се сигурни како некогаш во Amaya бизнис операции и идни перспективи." Вол Стрит не е за купување, очигледно.По извесно враќа минатиот четврток (пазари беа затворени петок), Amaya акции повторно се тркалаат во понеделникот, како инвеститори се дампинг нивната сопственост.Јавно се тргува на двете Торонто Берзата и NASDAQ, Amaya беше долу за повеќе од четири проценти во почетокот на тргувањето во понеделникот.Како што објавија минатата недела, Baazov, заедно со две дополнителни физички лица и три компании, се обвинет од страна на Autorité des Marchés Финансиери (AMF) на користење на повластени информации за да се стекнат со противправна заработувачка.Вкупно 23 трошоци се плаќаат, но обемот на истрагата продлабочување на крајот на минатата недела по Le Journal de Монтреал писател Хуго Joncas добиени документи од покраината Истрага Бирото.Според извештајот, Baazov имаше бројни телефон разговорите со неговиот брат Џош датира уште од 2010, кога Amaya првиот внатрешно погледна во Даблин-базирана софтверска компанија Cryptologic. Baazov наводно направени повици на неговиот брат, кој потоа се сврте кон долгогодишен пријател Крег Levett, кои направија капитал набавки во Cryptologic она што е стрејт флеш (straight flush во покер.
Amaya стекнати Cryptologic во 2012 година за $35.8 милиони евра, компанијата да плаќаат 52 проценти премија на софтверот на компанијата споделување на вредност.Тоа беше добра вест за сите Cryptologic акционери, кои, се разбира, се вклучени Baazov она што е украде во покер. Joncas вели дека истражителите сега веруваат шемата, може да се повторува повеќе пати.Во прилог на Amaya и Cryptologic, документи, исто така на листата Chartwell Технологија, WMS Индустрии, bwin, На Intertain Група Ограничен, и Oldford Група, како и компании кои Baazov и соработници изманипулирани.Во сите, аранжманот е осомничен дека илегално профитираа наводното conspirators $1.5 милиони евра.Дејвид Baazov беше во процес на обидуваат да се земе Amaya назад кон приватниот царството со група на инвеститорите пред тргување наводите погоди притиснете.Тоа сега се чини дека малку веројатно, како Baazov имаше првично се наменети да им понуди $15 по акција а компанијата сега е тргување на околу $11 залив среќа одморалиште казино пустината голф.
И ако AMF пријави се докаже дека е вистина, Baazov може да се гледа во период до пет години зад решетки и на потенцијалната казна од $5 милиони евра залив среќа одморалиште казино кула mn. Le Journal de Монтреал приказна се чини соодветно да се прикаже дека доволно докази за да се направи еден случај против најмалку Baazov брат и Levett е таму залив среќа одморалиште казино mn. AMF регулатори, наводно, се во нивна сопственост на повеќе проверки се платени од Levett да Џош Baazov со memo "подарок.".