возраст да одат во казино

е смарагд кралицата казино се отвори

Три племиња во Мичиген се бара од НАС Внатрешни работи Оддел (ДОИ) да се испита на агенцијата активности во врска со индијанци коцкање под претходната администрација.Лидерите на Натпревар-E-Да-Nash-Таа-Сакаат Бенд на Pottawatomi Индијанци, Nottawaseppi Huron Бенд на Potawatomi, и Saginaw Chippewa Индијански Племиња, кои тврдат дека се ДОИ одлуки под Претседателот Доналд Трамп беа политички мотивирани во однос на одобрување на казино проект во Muskegon Каунти.Само неколку дена пред преминот на Претседател Џо Бајден стапувањето, го ДОИ во декември одобрени дозволувајќи им на Мала Река Бенд на Отава Индијанците (LRBOI) да се изгради $180 милиони казино одморалиште за слободни земјиште во Muskegon Каунти.Племето е суверена резервација е некои од 90 милји на север, каде што моментално работи во својата Мала Река Казино Комплекс.Ние веруваме дека оваа [ДОИ] одобрување беше управувано од политиката и циничен обид за политички штета Гувернерот [Gretchen] Whitmer (D), бидејќи таа беше жесток критичар на Претседателот Вклучува и кампања агресивно против неговиот реизбор во состојба критички да важно да се Трамп е повторно на изборната кампања," писмото од племенски лидери се согласиле.Во писмо испратено до ДОИ Inspector General Марк Ли Greenblatt барајќи тој да започне истрага, додаде дека за Внатрешни постапки беа на "сила Gov. Whitmer да се направи многу тешко одлука на игри прашање што е историски контроверзи." На LRBOI е обидувајќи се да се изгради казино во Muskegon Каунти за повеќе од една деценија.Племето стекнати 86.5 хектари земјиште има во 2015 година возраст да одат во казино.

Земјата беше порано основа на Големите Езера Падови тркачката патека е смарагд кралицата казино отворен денес. Muskegon Каунти е на Езерото Мичиген на западниот дел на државата е помал полуостров.Внатрешни работи последните декември пресуди дека земјата квалификувани да бидат земени во сојузна доверба и смета дека тоа суверена Индиска територија е смарагд кралицата казино чад слободни.

Tara Sweeney, помошник секретар на ДОИ е Бирото за Индијански Работи, пресуди дека племето навистина има предци врски со Muskegon.Таа додаде дека на игри воспоставување таму ќе биде во најдобар интерес на племето и нејзините членови.Дополнително, Sweeney одлучи дека казино на довербата земјиште не би determinantal да околните заедница.Го ДОИ е евалуација поплочува патот за LRBOI да се спроведе од Класа I и II игри на среќа на земјата.Но, за слот машини и маса игри, мора да ја прошири својата Класа III игри компактен со државата.Тоа е каде Whitmer доаѓа во.Малку Реката портпаролот на Том Штитови ги отфрли наводите дека политиката беа движечка сила зад Внатрешни работи декември исход е смарагд кралицата казино се отвори. "Давање на гувернерот можност да се создаде 3,000 работни места со мозочен удар на нејзиното пенкало е тешко пикаше во тешка позиција," Штитови рече, како што објавија од Детроит Вести.Одморалиштето предлог вклучува игри кат мерење речиси 150,000 квадратни метри, со 1,700 слотови и 35 табела игри.Казино ќе биде придружуван од 220-соба хотел и одморалиште со јадење, забава, и конвенцијата простори.Три племенски противници на Muskegon казино се прашуваат Greenblatt за да ги видиш дали Адут администрација, повика на Внатрешни работи да го потпише исклучување на Мала Река проект.Конкретно, тие ги бараат за да дознаете дали "одлуката беше несоодветно влијание од политиката на федералните избори." Whitmer канцеларијата немаше коментар.Гувернерот има една година од ДОИ владејачката да се одлучи дали да се concur и проширување на племето Класа III игри компактен.Човек мора да се запраша, зошто овие три племиња се обидува да го забрани LRBOI од зграда казино таму.Тоа би можело да биде дека тие се само загрижени за таму сопствен интерес, а не интересот на племиња како целина?За мене тоа изгледа како на некои од другите племиња, од кои LRBOI е евидентирано поддршка на нивните казино напори сега се работи за да го одбиете LRBOI можност да се подобри племето.Срам за оние другите племиња, сакајќи да се задржи на сите "бафало" за себе и нека другите страдаат. не кентаки имаат спортски коцкање.