најлесен начин да го направите казино heist молчи

кој покер раце да се игра

Честитки, Лас Вегас, може да не биде толку глупава како што луѓето мислат дека се.Всушност сте чист brainy, според барем еден паметен човек.Тоа е Bo Бернард, извршниот директор на Меѓународниот Игри Институт и професор по социологија и хотелски менаџмент на UNLV.По многу студија, тој има склучено Лас Вегас е паметен град, спротивно на "многу популарни portrayals." Тој дури и го даде на ТЕД се Зборува на оваа тема во април кои биле видени на Youtube повеќе од 2,900 пати.Не, Бернард не пропушти кодови за нашите лош средно училиште стапките на дипломирање.Тој зборува за "социјалната интелигенција," способноста на личноста да се однесуваат добро кон другите.Истражувачите се утврди дека социјалната интелигенција може да биде поважна од IQs или SAT резултати во мерење на лицето потенцијал за успех.И Лас Вегас е тоа во лопати, Бернард вели.Социјалната интелигенција е она што ги држи на туристичката индустрија на цврсти нозе.Тоа е она што носи 40 милиони туристи до градот секоја година.Тоа е она што се врти Гревот Град во Smart City најлесен начин да го направите казино heist молчи. "Интелигентна мозокот е социјална мозокот," Бернард вели најлесен начин да го направите дијамант казино heist. "Социјален мозокот е угостителство мозокот.Еден угостителски мозокот е Лас Вегас мозокот.И Лас Вегас е паметен." Бернард, кој беше двојно поголеми во Харвард, продолжува да се објасни оваа користење на алатката разбирлив само за оние кои се блажени во повеќе конвенционалните мерки за разузнавање: наука. "Има мозочна клетка се нарекува неврон," вели тој најлесен начин да се објасни покер. "Има одреден тип на неврон се нарекува" огледало неврон.' "Хм, што?Огледало неврон, Бернард објаснува, е она што ни овозможува "да се заклучи мозок со некој да го прочитате она што го чувствуваш ... и потоа да се одговори врз основа на оние толкувања." Тоа е она што го прави толку голема келнер во вашиот омилен ресторан, е толку голема.Студијата на огледало неврони има во последно време стана толку секси истражувачите како scantily облечени коктел сервер.И Бернард вели дека ние еден ден би можеле да мислиме на нив како "гостопримство неврони." Или, можеби, "само можеби, како наука се развива, ние ќе дојде да мислам на нив како" Лас Вегас неврони.' "Со други зборови, човечко разбирање на интелигенција е свиткување кон Лас Вегас, вели тој.Тоа е за времето.Премногу долго сме го добиле сокол рап.Или неми рап.А додека пак назад, вести и мислење веб-страница На Дневниот Ѕверот наречена Лас Вегас на нацијата dumbest град, врз основа на нивото на образование и правата на интелектуална виталност.Сајтот составил својата ранг користење на фактори како што се бројот на библиотеки по глава на жител, односот на колеџи и универзитети и бројот на nonfiction книги се продаваат кој покер раце да се игра. "Таму е целиот збир на претпоставки кои доаѓаат со велејќи дека сте од Лас Вегас," Бернард вели која рака вреди повеќе во покер. "Ниту еден од нив не се поврзани со библиотеката." Се разбира, како едукатор Бернард верува во вредноста на книгата за учење.Но тој вели дека нешто ќе тргне unmeasured кога ќе се фокусираат исклучиво на тоа.Многу начинот на кој ќе се мијат надвор од Силиконската Долина ако не беа технолошки такт, "вие не шанси во кариерата во туристичката индустрија" ако не сте социјално такт, вели тој.Брајан Гордон е уште еден прилично паметен човек.Тој е главен во локалната истражувањето фирма Применета Анализа и заверен јавни сметководител.Тој не е експерт за огледало неврони, но се согласува Лас Вегас треба да бидат признаени за својот мозок.Градот отсекогаш бил еден иноватор, вели тој, особено во услови на патување и туризам. "Тоа се многу паметни, креативни и мисла-предизвикување идеи за Лас Вегас за да продолжи да го подигнете својата игра." Гордон, исто така, не мислам дека вид на креативноста е "врзан на колкот" со традиционалните мерки на интелигенција.Може да се постигне тоа, преку формална обука или преку "работат во ровови", вели тој.Лас Вегас е зрела со успешни претприемачи кои немаат многу формално образование, од храна и пијалаци на работниците кои изграден угостителските бизниси да cabdrivers кои се формирани на транспортни компании.Дури и Лас Вегас Песоци Корп основач Шелдон Adelson, кој спаѓа во редот на светските најбогатите луѓе, не успеа да го заврши степен почна на Сити Колеџ во Њујорк.И Гордон укажува дека Лас Вегас е брзо се развива во традиционално паметни град со цртање техника стартап на градот, меѓу другите brainy напори.Додека ние се таму, ќе биде богат во огледало неврони.Ако твое се слаби, не грижете се.Можете да научат да се биде општествено попаметни само како може да се научи да биде подобро покер играч, Бернард вели. "Нема рака си се однесувал, а потоа, тука е како ќе играат." која рака што удира во покер.