повеќето последователни боја во рулет

хард рок казино тулса покер

Иако јас направив мојот живот пишување за голема игра на покер за последните седум години, јас не добиете за да се игра колку што јас навистина би сакал.Тоа е затоа што јас живеам во Тенеси, еден од 13 U повеќето последователни боја во рулет. вели дека има целосно забранета покер во секоја форма.Мојата држава владата смета дека тоа е совршено прифатлив за мене да се купи високо-долар WSOP-тематските лотарија билети да победи седиште во Главниот Настан, но тоа не мислам дека треба да им биде дозволено да го искористи мојот хард-заработени вештини во satellite турнир да се победи на исто седиште.Јас може да се игра подземни но придружните ризици – апсење, мамење, грабеж, или уште полошо – не се многу привлечни за мене (или до мојата жена).Јас може да игра во почетниот игри – кои се, исто така, технички нелегално во мојот дом држава – но повеќето од моите пријатели да одат години без да играте игра на покер и никогаш не размислат за тоа.Мојот алтернативни отсекогаш била онлајн покер, но бидејќи Црн петок дека е речиси целосно недостапни за мене.Мојот еден друг избор е да се погоди на патот и да си одат на места каде покер е правна основа е surer.За жал за мене, поврзани трошоци (сместување, храна, купување-ins, и на трошоците за патување за себе) се едноставно премногу висока за да се направи патување да се игра редовна навика, со оглед на удели јас може да си дозволи, без редовна bankroll.Но како Џек Torrance ме научи, сите работат и не прави игра Џејсон досадна момче.Мора да се направи пат за работите ќе уживате во овој живот, па јас сум се оддаде на една недела посета на пет од најблиската покер дестинации на мојот home хард рок казино тулса телефон. By времето кога се врати дома ќе имаат направено коло опфаќа три места, каде што сум свирел во минатото (јужна Индијана, Tunica, и Biloxi) и два пазари, кои се нови за мене (Св хард рок казино тулса отворање.
Луј и Флорида).Мојот код е нарекувајќи го Нема Пасош Потребна Турнеја.Мојата прва станица, во понеделникот, беше најблиската покер собата на мојот дом: на Потковица во јужниот дел на Индијана, само во текот на три часа далеку од автомобил.Коцкање е правен во Индијана од 1996 година. Тоа беше година кога сојузниот Џонсон Акт, кој забрани употребата на коцкање уреди на voyages на Големите Езера, беше изменет за да се овозможи коцкање на бродовите одлучите од државата и се да остане во рамките на нејзината јурисдикција.Две години подоцна Цезар Индијана отвори во главно празни протега на реката земјиште низ Охајо реката од Луисвил, најголемиот град во Кентаки.Неколку години назад, казино е име беше променето во Потковица Јужниот дел на Индијана, врзувањето на тоа со сите историјата на Потковица бренд.Со оглед на тоа што тоа стана област е центар за сите работи на покер, Потковица име е фитинг.Кога пристигнав малку пред пладне, најдов дека Потковица беше колку што јас се сети на тоа од мојата последна посета во 2006 година. За почеток, јас морав да се чекор во текот вода да влезат во казино, бидејќи тоа е технички кој се наоѓа на riverboat хард рок казино тулса покер. (Тоа беше еднаш потребно да се остави на клупа, со цел да се шири игри, но државата законодавната власт nixed дека условот во 2002 година.) Тоа е нешто clunky начин на одење за работи за некој да се користи на повеќе стандарден пристап во места како Лас Вегас – јас.e.градење на казина на земјата – но, на крајот на денот тоа е само уште еден поврат, што дава место карактер.Исто така како што јас се сети на тоа: лактот соба.Бидејќи надградба на својата покер соба на 33 табели назад во 2006 година, има повеќе од доволно простор на Потковица за стотици играчи за да се добие нивната игра за одеднаш.Бидејќи ми беше игра на пладне во понеделник, имаше само мал број на оние маси случува, но локалните жители ми зборуваше да ми кажа дека акција зема во вечерните часови и за време на викендите.Бројот на игри на понудата, додека јас бев на Потковица беше тенка, претежно се состои од $1-$2 no-limit hold 'em, иако имаше $3-$6 limit hold' em игра (на играта која ми помогна да ја научат да играат покер) работи.Високо-удели игри се кандидира кога има побарувачка, и игри како Omaha и Студ понекогаш се шири, но на пониско ниво hold ' em игри доминираат постапката.Ако сте планира да го посетите за нешто друго, тоа ќе биде достоен за вашиот додека да повик напред и да видиме што потенцијалните акција изгледа.Тоа не е изненадувачки со оглед на некои од соба е промоции.
"Поздравниот Тенџере" ден се случува додека јас бев таму; на секои два часа во текот на денот маса е избран по случаен избор и до $300 се става во тенџере, додавање на некои слатки EV на постапката решетката болка moulinex geant казино. (Недела пред да ми пристигна, што ми беше кажано, еден играч го освои екстра $300 играње $3-$6 LHE кога нејзината маса беше прифатено два пати во Поздравниот Тенџере ден.) Исто така, има едно лошо победи на џекпот за парични игри и уште еден за два пати неделно "лоши победи" турнирите, вториот се сосема нова варијанта за мене.Зборувајќи за турнири: тоа може да биде overstating случај малку е да се каже дека тие се на Потковица е леб и путер, но соба има сигурно се стекна со репутација како центар на турнирот активност.Нејзините WSOP Коло настани се извлечат цврсти народот од 2005 година, со полиња зголемување во големина во текот на последните неколку години како Колото има направено промени.На Потковица, исто така, е домаќин три други турнир серија во текот на годината: на среден запад Регионални Покер Првенство, на Потковица Покер Класичен, и Denny Crum Покер Отворен, именуван за поранешна Универзитетот во Луисвил кошаркарски тренер кој служи како Потковица е покер амбасадор.Настрана од оние големи настани, соба работи редовна турнир распоред секоја недела.Секојдневно tourneys сите функција buy-in под $100 и редовно да ги привлече десетици играчи, особено ако џекпот нели се погоди неодамна. (На tourney играв за време на мојата посета дру 45 играчи; со $51 купи-во, дека плаќа повеќе од $760 на прво место.) Структурите се брза, па таму е дефинитивно доста голем среќа фактор вклучени, но со релативно пристоен чип купишта има фер износот на игра во раните случува.Играчот видови span спектарот, иако навистина солидни играчи се многу outnumbered со карпи и повлекување chasers; треба да имаат предност додека играте јасна, агресивни покер.Иако јас не останат премногу долго – јас морав да се добие на патот повторно откако го разби од мојот турнир – јас го најдов мојот краток престој во Потковица покер соба да биде пријатно еден.Дилери сите да ги извршуваат нивните работни места во повеќето професионален начин, и играчите беа словоохотлив и љубезен.Тоа е само срам тоа е повеќе од три часа од дома; јас би речиси сигурно поминуваат повеќе време таму, ако тоа се поблиску.Не може да се врати на Потковица многу наскоро, но јас дефинитивно нема да чека шест години пред мојата следна посета.Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre решетката tournoi mtt pmu покер.