слот датум за возење лиценца

се коцкање добивки се оданочуваат по повисока стапка на

Дин Места Ltd.објавија во петокот дека нејзините акционери гласаа на сестран начин да се отстрани Kazuo Okada од нејзиниот одбор на директори слот датум за возење лиценца.
Okada, ко-основач и еднократен најголемиот акционер во Дин Одморалишта, поднесе оставка од одборот четврток, крај една фаза на долгогодишниот правна битка со главниот извршен ДИРЕКТОР Стив Wynn.Лас Вегас-базирани игри компанијата се изјасниле повеќе од 86 милиони акции гласаа и Okada е отстранување беше одобрен од страна на 99.6% од акциите гласањето на посебен состанок.Во времето на Okada е оставка, речиси сите акционер гласови веќе се фрли.Дин Места има наводи дека Okada постапил неправилно со Филипините игри службеници. Okada тврди дека Стив Wynn сака на него да се зголеми Дин свој контрола на јавно се тргува компанија.Акционерите во петокот, исто така, се одобрени предлог за намалување на компанијата одбор од 12 до осум директори, вклучувајќи и шест независни директори се коцкање добивки се оданочуваат обичните приходи.

Okada е Универзална Забава Корп доведува во прашање потребата за посебен состанок се коцкање добивки се оданочуваат двапати. "Овој специјален состанок .. се коцкање добивки се оданочуваат по повисока стапка на.
нема цел и нема способноста да се движи бизнисот на Дин Места напред," Универзален изјава тврди дека петок. "Ние веруваме дека burdening друштвото и неговите акционери со сметка на оваа средба, исто така, се поставува прашањето во однос на законитоста." Универзална изјави на средбата беше "најновите заблудени чекор во Г-Дин е одмазднички кампања за да го нападне и да се дискредитира Г-дин Okada," и дека одржувањето на средбата беше "непотребното шарада." Акционер одобрување на предлог намалувања Okada последните официјални врски на Дин Установи, компанијата тој помогна да започне во ноември 2000 година со $260 милиони евра инвестиции казино брод myrtle beach sc.

Okada, 70, останува еден од главните доверителот и се должи $1.9 милијарди долари од Дин Места.Дин Места запленети Okada е 20 проценти од акциите во компанијата минатата година на 30% попуст, давање на Јапонски милијардер 10-годишно меница во вредност од $1.9 милијарди долари.Во 2011 година, Okada беше отстранет, како директор на Дин Macau Ltd., подружница на Дин Одморалишта, која работи Дин Лас Вегас, Бис на Лента, и Дин Макао.Компанијата неодамна почна изградба на $3,5 милијарди сопственост во Cotai, а исто така има понуда за игри на лиценци во Пенсилванија и Масачусетс.Акции на Дин Установи доби $1.81 или 1.57 проценти, во петокот за затворање на $117.34 на Nasdaq. казино брод малку реката nc.