поддршка на рулет се прелива кафез rongeur

orden en las манос del покер

Ако морам да се опише Amaya Игри со еден збор, тоа би било plucky.Или можеби и борбена.Или ќе се стори.Циркулираат игри медиуми сега се haranguing извештаи на Amaya е $29M загуба во лицето на своите премногу брза експанзија.Прозаично заклучок е дека Amaya е непрофитабилен, се држат настрана од своите акции.Тоа е лесен начин на пријавување на длабинска анализа, без да се направи било реално да копа.Прво, ајде да се стави на косата во перспектива.Вкупно сеопфатна загуба е всушност $19.5 М, не $29, се должи на зајакнувањето на американскиот долар во однос на CAD во 2013 година поддршка на рулет се прелива кафез rongeur. Повеќето од Amaya приходите доаѓа во американски долари, но на крајот се наведува во CAD на Торонто размена.Во апсолутни бројки, сеопфатна загуба само зголемен од $11M, што е сосема мала за една компанија со пазарна капа на $636M.Неговата загуба може да бидат закачени на хартија сметководствени практики, вклучувајќи амортизација на нематеријалните средства ($18 МИЛИОНИ) и на капиталот на амортизација ($13M), дел од општо прифатените сметководствени принципи (GAAP), но не претставник на реалните пари-изработка на способноста на една компанија.Се чини дека голем дел од инвестициите на заедницата сфаќа ова, ако само во задниот дел на неговиот ум.Бидејќи известување своите приходи, AYA има само слезе од 10%, што не е лошо со оглед на "quadrupling" на своите загуби.Некои акционерите го купив (no pun intended), сметководство за пад, но повеќето се чини дека не беа измамени, или Amaya ќе се намали многу подалеку.Постојат многу причини да се биде оптимист за следните неколку години.За најважна во мое мислење е дека се чини Amaya горните управување знае како да се игра топката со игри keymasters, кои се на владата и нејзината војска на регулаторите.Пред неколку недели, јас го напишав за Bwin.партијата и на нејзините проблеми, во суштина согласувајќи се со претходните проценки направени од страна на други CalvinAyre писатели кои Bwin.партија е најголемата грешка била во публиката на прво место.Зошто не дека се применуваат тука?Затоа што, во случај на Bwin.партија, имаме цврста игра мачка и глушец со Голем Брат.Публиката со тој вид на динамичен со gatekeepers на вашата индустрија само ќе се направи што повеќе од една цел.Во случај на Amaya, сепак, ние сме компанија која знае како да се добие на добра страна на де факто владетели на индустријата за игри. Amaya, со стекнување на Дијамант Игра во февруари, е снабдувач на лотарија решенија за владите на сите ленти orden en el покер тексас. (Како што го споменавме порано, игри закони не се во место за да ги "општествен морал" е потврдена од страна на владите.Тие се таму само за да го монополизира на коцкање пазарот за владите, па тие можат да работат на државната лотарија на монопол цена.) Неодамна Amaya направи договор со Мериленд да обезбеди размена на инстант лотарија билет машини за својата држава лотарија.Ова го става Amaya на правилната страна на поделба кога станува збор за прописи и добивање на минатото бирократии.Иако овие размислувања, ретко се случува да се стави на хартија, тие сепак се важни.И она што за долг?Јас обично се направи една точка на анализа на компанијата фиксна стапка наспроти варијабилна стапка на долгот, frowning по компании кои се на премногу долг, со цел да се прошири премногу брзо, во средина на она што претпоставувам дека ќе биде постојано зголемувањето на каматните стапки.Јас се симна од Врвот Забава на ова прашање само минатата недела orden del juego де покер. Amaya има, секако, донесена на својот удел на дополнителни долг во својот широк замав на придобивки од 2011 orden en las манос del покер. Сигурно е доволно, компанијата е донесена на дополнителни $100 во долгорочниот долг од минатата година, и не сите нејзини е фиксна стапка со долг истрел.Па зошто да не Amaya се помине на ова?Прво на сите, тоа се покажа од нејзината почетна ИПО силна способност за капиталот финансии во право време.Од 2012 година, Amaya на виделина $143M во приватните побарувања, која е прилично импресивно со оглед на нејзината midcap големина.Дека, и судејќи според нејзините изјави се чини мошне свесни за она што зголемувањето на каматните стапки може да се направи, и, всушност, се пресметува на доларот што еден процентен поен зголемување на стапките ќе го направите на својата pretax заработка.Одговор: ја урне од страна на "околу" (нивните зборот) $1,496,715. Ова не е фатална, и е вреди да се ризикува на преземање на повеќе долг, барем во овие нивоа.Долгот на капиталот е сега на 30%, не е лошо за една компанија за стекнување на треска на крајот.Во однос на неговото темпо на раст, јас би се подигне веѓа, ако она што мислев дека Amaya правеше беше само неорганизирана roll-up свиткана на собирање на еден куп на гејминг индустријата средства и надевајќи се дека сите тие се вклопуваат заедно некако.Но, судејќи по последните потези, тоа е јасно Amaya е стратегија е предвидена и селективно, како што е откриена во нејзиниот $70M продажба на Wagerlogic во февруари.Според зборовите на извршниот ДИРЕКТОР Дејвид Baazov, Amaya е во потрага да се фокусираат исклучиво на бизнис до бизнис наместо бизнис за потрошувач.Во Австриската економија услови, ова го става повисоко на производство, зголемување на својот интерес профит на долг рок.Интерес врати се гледа како на профитната маргина, или нето-приходи како процент од приходите на приходи извештаи, што се помал и помал поблиску ќе се дојде до крајот на потрошувачите.Интерес врати се стреми да се зголеми како компанија напредува повисоко на процесот на производство, па затоа има смисла да се фокусираат на еден бизнис на една област на која синџир, наместо на конфузија дека може да се резултат од обидот да се mesh заедно две производствени фази, кои може да се наруши економска пресметка за една компанија.Технички, Amaya е на значително се натопи од крајот на февруари и перспектива изгледа добро дури и за краток рок отскокнување ако сте трговец отколку некој инвеститор, особено со оглед на uptick во понудата на пари раст минатата недела снимање ѕвезда казино mahnomen mn настани. (Види М2 број на април 24 ослободување.) Сите во сите, борбена компанија која, иако тоа сеуште не е стабилизирана и има некои работи оставени да се направи, има јасен план, со вистинските луѓе, покажа способност да се подигне значајни суми на пари, и се зголемува одговорно.Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre снимање ѕвезда казино mahnomen mn концерти.